Akranes - miasto

Akranes to, jak na islandzkie warunki, całkiem spore miasto. A ma zaledwie 6.5 tys. mieszkańców.

Latarnie morskie

Główną atrakcją turystyczną miasta są dwie, położone niedaleko siebie latarnie morskie. Starsza (prostokątna) została zbudowana w 1918 r., a nowsza (przypominająca rakietę) w latach 1943-44. Na nowszą można za niewielką opłatą wejść. W jej wnętrzu znajduje się wystawa fotografii. Będąc tu, warto też rozejrzeć się za porozrzucanymi na nadbrzeżu kolorowymi kamieniami, niektóre z nich są bardzo pomysłowo pomalowane.

Wrak statku „Höfrungur”

Jednym z bardziej fotogenicznych obiektów Akranes jest rdzewiejący na nadbrzeżu wrak statku „Höfrungur” („Delfin”). Statek został zbudowany w 1955 r. i służył do połowu śledzi.

Muzeum Ludowe

Turyści pozytywnie wypowiadają się też o znajdującym się w mieście Muzeum Ludowym, przybliżającym realia życia na wyspie. W tym przypadku ekspozycja koncentruje się głównie na XIX w.

Znajdziemy tu sporo eksponatów (część jest opisana po angielsku), m.in. z takich kategorii jak: rybołówstwo, gry i zabawy, sport, stroje, narzędzia rolnicze i rzemieślnicze. Można też zwiedzić wnętrza w pełni umeblowanych domów, przyjrzeć się z bliska rybackim łodziom (jedna z nich to w zasadzie statek) oraz wejść na ich pokład.

W mieście, tuż przy nadbrzeżu, działa pole kempingowe.

Akrafjall - góra

Akrafjall to góra w pobliżu miasta Akranes, najwyższy szczyt Geirmundartindur liczy 643 m n.p.m. Jest to podobno jeden z najlepszych punktów widokowych w zachodniej Islandii.

Część źródeł mówi, że wejście na górę może być relaksującą rozrywką dla całej rodziny, ale spotkałem się też z opiniami, że na wędrówkę należy zarezerwować pół dnia, a wejście jest dość wymagające i zdecydowanie tylko dla tych bardziej wprawionych.

Wydaje mi się, że w tej sytuacji wątpliwości powinno rozwiać centrum informacji turystycznej (najbliższe w Borgarnes i Rejkiawiku). A jeżeli byłeś/byłaś i posiadasz wiarygodne informacje, zaprasza do kontaktu.

POKAŻ MAPĘ
Przewodnik
Podróż