Akureyri - stolica Północy

Miasto Akureyri, nazywane stolicą północnej Islandii, jawi się niczym metropolia, jeżeli przybywamy do niego po kilku dniach tułaczki po bezdrożach.

Akureyri jest położone nad fiordem Eyjafjörður. Mimo niewielkiej odległość od koła podbiegunowego, panuje tu dość łagodny klimat - można się o tym przekonać, odwiedzając chociażby tutejszy ogród botaniczny.

Miasto liczy około 18 tys. mieszkańców, i jak to na Islandii, sporo z nich wykonuje pracę związaną z morzem i rybami. Akureyri to duży ośrodek przetwórstwa rybnego, posiada też ważny w skali kraju port. Ale co ciekawe, największym pracodawcą w mieście jest szpital. Miasto szczyci się też uniwersytetem.

Akureyri posiada kilka miejsc, które warto odwiedzić - piszę o nich dalej. Nie ma tu natomiast czegoś takiego, jak kwartał starej zabudowy - jedyne większe skupisko ciekawych, starszych budynków zobaczymy na ulicy Hafnarstræti. Warto teæ wybrać się na spacer do portu. Moæe akurat będzie tam cumował jeden z olbrzymich wycieczkowców.

Muzeum Lotnictwa

Muzeum Lotnictwa (ang. Aviation Museum) to miejsce w Akureyri, które warto odwiedzić, nawet jeżeli niekoniecznie pasjonuje nas technika. Wystawa została otwarta w 2000 r. i prezentuje eksponaty w jakiś sposób związane z lotnictwem na Islandii.

Najbardziej rzucają się tu w oczy, zachowane w świetnym stanie lub odnowione, samoloty, m.in.: Fokker F27 Friendship - spory, holenderski samolot pasażerski, Douglas DC-3 - kompletny egzemplarz modelu spoczywającego na plaży niedaleko Vík; kopia pierwszego (latającego) samolotu skonstruowanego przez braci Wright, kabina pilotów Boeinga 727, silnik odrzutowy Rolls-Royce RB211, wypchana kaczka, itp.

Poza tym znajdziemy tu stroje pilotów, zdjęcia i wiele innych. Wszystko podpisane, a personel muzeum jest bardzo przyjazny i pomocny.

Muzeum mieści się przy lotnisku Akureyri. W sezonie (czerwiec, lipiec, sierpień) jest otwarte w godzinach 11:00-17:00. Poza sezonem - w soboty od 13:00 do 17:00. Wstęp płatny 1000 ISK, czyli nieco ponad 30 PLN (stan na 2018 r.).

Lystigarðurinn - ogród botaniczny

Ogród botaniczny w Akureyri określa się też mianem arktycznego ze względu na szerokość geograficzną, na jakiej jest położony. Tym bardziej zadziwia bogactwo gatunków kwiatów, krzewów i drzew, które można tu znaleźć.

Ogród to świetne miejsce na krótki spacer, tym bardziej, że wstęp jest darmowy. Można też, w tym miłym otoczeniu, napić się czegoś ciepłego i zjeść coś słodkiego. Na terenie ogrodu działa bowiem kawiarnia Café Laut (bardzo podoba mi się budynek, w którym się mieści, te okna wyglądają niesamowicie).

Akureyrarkirkja - kościół

Akureyrarkirkja (czyli „kościół w Akureyri”) to chyba najbardziej charakterystyczny budynek miasta. Jego projektantem był Guðjón Samúelsson - ten sam, który stworzył kościół Hallgrímskirkja w Rejkiawiku. Obiekt wybudowano w 1940 r.

Kościół położony jest na wzgórzu stanowiącym świetny punkt widokowy. Można się na nie dostać długimi schodami biegnącymi od nadbrzeża lub podjechać od tyłu - przy odrobinie szczęścia znajdziecie miejsce parkingowe tuż przy budynku.

We wnętrzu znajdują się organy z ponad 3 tys. piszczałek oraz witraże przedstawiające sceny z życia Jezusa Chrystusa. Szczególną uwagę warto zwrócić na okna w prezbiterium (czyli tam, gdzie stoją kapłani podczas mszy), witraże w nich to dar katedry z Coventry w Anglii. Warto zaznaczyć, że jako nieliczne przetrwały one bombardowania II wojny światowej.

Ponadto, bardzo charakterystycznym elementem wnętrza jest podwieszony pod sufitem model żaglowca. Zgodnie ze starą, nordycką tradycją, ma chronić rybaków z parafii przebywających na morzu.

Informacja turystyczna w Akureyri

Informacja turystyczna dla północnej części wyspy mieści się w charakterystycznym, okrągłym budynku na nabrzeżu zwanym Hof - są w nim także restauracje, sklepy, galeria sztuki, odbywają się też konferencje. Adres to Strandgata 12, 600 Akureyri.

Kemping Hamrar

Kemping Hamrar znajduje się około 3-4 km na południe od centrum Akureyri. Jest całkiem spory i dobrze wyposażony. Są tu prysznice, pralnia z suszarkami, kuchnie do przygotowywania posiłków. Ponadto, kemping sąsiaduje z lasem Kjarnaskógur oraz szlakami pozwalającymi zwiedzić sąsiadujące z miastem wzgórza.

Kjarnaskógur - las

LAS

Kjarnaskógur to teoretycznie las, ale charakterem bardziej zbliżony do parku. Pierwsze drzewa posadzono tu w 1952 r. Początkowo planowano otoczyć drzewami całe Akureyri, ale póki co las zajmuje obszar około 2x1 km.

Z czasem las nabrał rekreacyjnego charakteru i zmienił się w miejsce do odpoczynku zarówno aktywnego (ścieżki, krótsze szlaki, place zabaw, boiska), jak i pasywnego (miejsca piknikowe ze sprzętem do grillowania).

Jest to najczęściej odwiedzany las Islandii - ale podejrzewam, że na przeciętnym turyście z Europy lub Ameryki raczej nie zrobi wrażania - nie po tym, co już na wyspie widział.

POKAŻ MAPĘ
Przewodnik
Podróż