Borgarnes to spokojne miasteczko położone na cyplu wżynającym się w wody fiordu Borgarfjörður. Nie ma tu jakichś niesamowitych atrakcji, ale jest spora baza noclegowa, centrum informacji turystycznej i pełen wybór sklepów i restauracji. Przez miasto przebiega droga nr 1, która przecinając fiord zamienia się w półkilometrowy most Borgarfjarðarbrúin, drugi pod względem długości na Islandii.

W mieście znajduje się kemping, ale jak na Islandię, wypada blado, co zresztą ma odzwierciedlenie w jego ocenach. Brak tu prysznicy, a cała infrastruktura sprowadza się do toalet i umywalek na świeżym powietrzu. Z drugiej strony, jego wielkim atutem może być położenie nad brzegiem fiordu, zapewniające ładne widoki, zwłaszcza podczas zachodu słońca.

Jeżeli dysponujemy chwilą wolnego czasu, można się wybrać na spacer uliczkami południowo-zachodniej części miasta, tej na końcu cyplu. Jest tu trochę starszych, typowych dla Islandii budynków. Przy jednym nich znajduje się spora kolekcja ciekawie pomalowanych kamieni. Mnie z kolei najbardziej ujął znajdujący się w oknie jednego z pubów elegancki szyld piwa Tyskie.

Centrum Osadnictwa

Innym budynkiem, którego podczas spaceru nie sposób przeoczyć, jest Centrum Osadnictwa (ang. Settlement Center). Znajdują się tu restauracja oraz dwie wystawy. Pierwszą poświęcono historii osadnictwa na wyspie. Dzięki niej można się dowiedzieć m.in. dlaczego niektórzy wikingowie zdecydowali się opuścić rodzimą Norwegię i pożeglować na nowy ląd, jak wyglądały ich pierwsze miesiące na wyspie oraz jak powstał parlament Althing.

Druga wystawa związana jest z „Sagą o Egillu”. Egill Skallagrímsson był słynnym islandzkim skaldem i wojownikiem żyjącym w X w. Saga opisuje życie Egilla, zawiera też kilka jego utworów.

Brákin

Centrum Osadnictwa znajduje się przy niewielkim wzniesieniu, szczyt którego zdobi charakterystyczna rzeźba Brákin. Konia z rzędem temu, kto odszyfruje, choćby w przybliżeniu, symbolikę tego pomnika, przypominającego osę, która chce kogoś użądlić. Otóż jest to upamiętnienie Þorgerður Brák, opiekunki Egilla, a przy tym celtyckiej niewolnicy. Kobieta uratowała życie skalda, którego w porywie złości chciał zabić własny ojciec. Uciekając przed rozwścieczonym mężczyzną, wskoczyła do wody, gdzie została przez niego śmiertelnie ugodzona kamieniem. Wydarzenie to opisuje „Saga o Egillu”. W Borgarnes, na cześć kobiety, co roku odbywa się festiwal.

Rzeźba nie jest może zbyt piękna, ale ze wzgórza, na którym stoi, roztacza się dobry widok na fiord i miasteczko.

Inne atrakcje

Z kronikarskiego obowiązku dodam, że w miasteczku znajduje się też Muzeum Marionetek (ang. Centre for Puppet Arts) oraz Muzeum Transportu.

POKAŻ MAPĘ
Przewodnik
Podróż