Gullfoss - Złoty Wodospad

Trzeci i ostatni element Złotego Kręgu w klasycznym wydaniu. Nazwę Gullfoss można tłumaczyć jako Złoty Wodospad. Bardzo popularny i lubiany przez Islandczyków obiekt, jest uważany za jeden z turystycznych symbolów wyspy.

Gullfoss znajduje się na zasilanej wodami lodowca Langjökull rzece Hvítá. Jego wysokość to 36 m, ale składają się na nią dwie, oddalone od siebie kaskady - 11-metrowa i 21-metrowa. Bardzo imponująco wygląda kanion, w którym znajduje się rzeka i wodospad - jego głębokość dochodzi do 70 m.

Wybierając się tutaj, warto wziąć pod uwagę, że okolica wodospadu jest spowita mgiełką wodną. Kurtka lub płaszcz przeciwdeszczowy mogą się przydać.

Przy parkingu znajduje się centrum obsługi podróżnych.

Niewiele brakowało, aby na początku XX wieku w miejscu wodospadu powstała elektrownia wodna. W 1907 r. do Tómasa Tómassona, farmera będącego właścicielem wodospadu i okolicznych gruntów, zgłosił się Anglik Howell. Chciał on kupić teren pod wspominaną inwestycję, ale Tómasson odmówił słowami, które przeszły do islandzkiej historii: „Nie sprzedam przyjaciela”. Zgodził się natomiast wynająć teren. I to był początek kłopotów, bo umowa miała lukę prawną umożliwiającą realizację planów Howella.

Wtedy do akcji wkroczyła córka farmera, Sigríður Tómasdóttir. Za własne pieniądze wynajęła prawnika i rozpoczęła batalię o unieważnienie umowy. Wymagało to od niej wielu poświęceń. Musiała m.in. chodzić na piechotę do odległego o 100 km Rejkiawiku, gdzie odbywały się rozprawy. W pewnym momencie była tak zdesperowana, że groziła rzuceniem się do wodospadu, jeżeli elektrownia powstanie. Na szczęście jej walka zakończyła się sukcesem. W 1929 r. wygrała proces.

Sigríður Tómasdóttir, uważana za pierwszego islandzkiego ekologa, jest na Islandii znaną i poważaną postacią. Podobnie jak jej prawnik Sveinn Björnsson, który kilkanaście lat później, w 1944 r., został pierwszym prezydentem Islandii.

A wodospad? W 1940 r. adoptowany syn Sigríður nabył go od swojego dziadka, po czym sprzedał islandzkiemu rządowi. W 1979 r. został tu ustanowiony rezerwat przyrody.

POKAŻ MAPĘ
Przewodnik
Podróż