Okolice miejscowości Hella

Keldur - farma z torfu

W Keldur znajduje się muzeum, w którym możemy zobaczyć i zwiedzić budynki wykonane z torfu. Uchodzą one za najstarsze tego typu obiekty na Islandii. Farma jest też miejscem o bogatej historii. Pod koniec X w. żył tu bohater „Sagi o Njálu”- Ingjaldur Höskuldsson. Natomiast w XII i XIII w. znajdowała się tutaj siedziba potężnego klanu Oddi.

Stawianie budynków z torfu było wynikiem dużego deficytu drewna na Islandii. Deficytu który, analizując daty, zaczął zresztą bardzo szybko narastać po wylądowaniu na wyspie pierwszych osadników. Budynki z torfu dość dobrze się sprawdzały w tutejszym klimacie, ale nie były wieczne. Te w Keldur wielokrotnie odbudowywano. Aktualne wersje powstały po trzęsieniach ziemi w 1896 i 1912 r. Co ciekawe, były one zamieszkane aż do około 1946 r.

Zabudowania są pod opieką Muzeum Narodowego. Oprócz domu mieszkalnego znajdują się tu również kuźnia, pomieszczenia gospodarcze oraz zagroda dla bydła.

Wnętrza obiektów można zwiedzać latem, od 15 czerwca do 15 sierpnia, w godzinach 10:00 - 17:00. Wstęp płatny. Bezpłatnie, poza godzinami i sezonem, można budynki oglądać z zewnątrz. A przynajmniej tak było w 2015 r. - terenu muzeum strzegła jedynie furtka.

Muzeum znajduje się około 0,5 km od drogi nr 264. W połowie drogi dojazdowej jest parking dla odwiedzających.

Ægissíðufoss - wodospad

Jeżeli nocujemy w miejscowości Hella i zostało nam trochę czasu przed pójściem spać, można wybrać się na spacer i zobaczyć wodospad Ægissíðufoss. Nie stanowi atrakcji pierwszego sortu, ale tylko dlatego, że na Islandii kategoria wodospady jest wyjątkowo mocno obsadzona.

Do wodospadu można dojechać drogą nr 25 odchodzącą od „jedynki” (parking jest po około 2,7 km) - wtedy znajdziemy się po zachodniej stronie rzeki. Druga możliwość, to dojście na piechotę z centrum miejscowości. Ten wariant liczy poniżej 2 km. Zainteresowanych tym szlakiem odsyłam do mapy na OpenStreetMap (ikonka z lupą).

POKAŻ MAPĘ
Przewodnik
Podróż