Landmannalaugar - Tęczowe Góry

Położone na terenie rezerwatu Fjallabak, góry Landmannalaugar to chyba najpopularniejsze miejsce do uprawiania trekkingu na Islandii. Oferuje duży wybór tras przebiegających przez cieszące oko tereny. Górskie zbocza przyjmują tu najróżniejsze kolory - żółty, pomarańczowy, różowy. Są plamy zieleni i czarne, wulkaniczne wykwity. Feeria barw to zasługa minerałów, w które bogata jest tutejsza gleba.

Ponadto, można tu spotkać oznaki wulkanicznej aktywności - dziury, z których wydobywają się śmierdzące siarką gazy, siarkowe jeziorka, a z przyjemniejszych rzeczy - gorące źródła. To właśnie ze źródeł obszar ten był kiedyś najbardziej znany - przez wieki korzystali z nich podróżni przemierzający wyspę.

Punktem startowym pieszych wędrówek jest zazwyczaj Brenisteinsalda - schronisko i pole namiotowe, tutaj zaczyna się m.in. najbardziej znany i najdłuższy szlak - Laugavegur. Jego pierwszy kilometr, tuż za schroniskiem, przebiega przez pole lawy Laugahraun, powstałe podczas erupcji w 1477 r. Pozostałe, bardziej charakterystyczne punkty okolicy opisałem nieco niżej, choć to na pewno nie wszystko (jeśli znasz tu inne ciekawe miejsca, pisz do mnie śmiało).

W Landmannalaugar sezon trwa krótko - w zasadzie tylko w lipcu i sierpniu. Poza tymi dwoma miesiącami mogą być problemy z dojazdem. Drogi są zamykane ze względu na trudne warunki. To jednak góry, śnieg znika późno i pojawia się wcześnie, a ten w wyższych partiach potrafi przeleżeć cały rok. Co przekłada się na temperatury, nawet latem, w nocy, temperatura spada czasami do zera.

Za najłatwiejszy i najszybszy dojazd do Landmannalaugar uchodzi droga F208 biegnąca z północy (odchodzi od drogi nr 26). Wariant F208 biegnący z południa, od drogi nr 1, jest trudniejszy i może być problem z jego przejezdnością. Wariant pośredni to droga F225 - rozpoczynająca się, podobnie jak północna F208, od drogi nr 26 (tylko bardziej na południe). Na niej spotkamy też wędrowców zmierzających na pobliską Heklę.

Brenisteinsalda - pole namiotowe i schronisko

W Brenisteinsalda działa dobrze wyposażony kemping. Znajdziemy tu prysznice i toalety. Na turystów z zasobniejszym portfelem czeka schronisko zdolne przenocować 75 osób. Jest tu też punkt informacyjny, w którym można dopytać o dostępność poszczególnych szlaków oraz kupić ich mapę.

Gorące źródło

Niedaleko kempingu znajduje się dość duże gorące źródło. Idealne miejsce na relaks przed wyruszeniem w trasę lub po wędrówce.

Brennisteinsalda - kolorowy wulkan

Wulkan Brennisteinsalda uchodzi za najbardziej kolorową górę Islandii. Dlatego jego zdjęcia często zdobią kalendarze czy broszury.

Jego nazwa w wolnym tłumaczeniu brzmi „fala siarki”, i to właśnie żółtawe plamy siarki w znacznym stopniu kolorują jego zbocza. Do tego dochodzi czerwień żelaza oraz błękit i czerń lawy i pyłu.

Wulkan jest ciągle aktywny, jego ostatnia erupcja miała miejsce w 1961 r.

Háalda - góra

Góra Háalda, z wysokością 1128 m n.p.m., to jedno z najwyższych wzniesień na terenie parku Fjallabak. Jej nazwa oznacza „wysoką gładką górę” i faktycznie, szczyt jest dość kopulasty i wyraźnie góruje nad wszystkim w okolicy.

Ze względu na swoją wysokość, Háalda to doskonały punkt widokowy.

Bláhnúkur - szczyt

Szczyt o wysokości 945 m n.p.m. i popularny punkt widokowy.

Ljótipollur - Brzydka Kałuża

Ljótipollur to niewielkie (1,2 km długości) jezioro w kraterze, które wbrew nazwie jest całkiem malownicze i fotogeniczne. Zbocza schodzące do powierzchni jeziorka mają intensywną, wpadającą w czerwień i pomarańcz barwę, a woda przy sprzyjającej pogodzie potrafi oszałamiać turkusem.

POKAŻ MAPĘ
Przewodnik
Podróż