Fiord Mjóifjörður

Nazwa Mjóifjörður oznacza ni mniej, ni więcej „wąski fiord”. Ci, którzy mieli okazję go odwiedzić (i podzielić się wrażeniami), zazwyczaj rozpływają się nad pięknem okolicy i klimatem tego miejsca. Myślę, że część tej magii wynika także z faktu jego niedostępności i odludności. Brekkuþorp - jedyną osadę w okolicy - zamieszkuje na stałe (w zależności od źródeł) około 25-40 osób. Ale nawet tu można znaleźć zarówno nocleg pod dachem, jak i (podobno) sklep.

Klifbrekku - wodospad

Klifbrekku to wodospad, na który składa się cała seria pomniejszych kaskad. Rzeka, spadając na kolejne skalne stopnie co i raz zmienia kierunek, tworząc niesamowicie malowniczy obrazek. Jak dla mnie, jeden z najciekawszych wodospadów wyspy.

Klifbrekku znajduje się tuż obok drogi nr 953.

US Navy LCM - wrak

Tuż na początku fiordu podróżnych wita bardzo mocno przerdzewiały statek US Navy LCM. LCM to skrót od Landing Craft Mechanized. Upraszczając, są to okręty służące do szybkiego transportu na brzeg oddziałów piechoty i sprzętu. Bardzo podobne wykorzystano m.in. podczas D-Day, czyli lądowania aliantów w Normandii (wydarzenia te są kanwą przejmującego filmu „Szeregowiec Ryan”). O wraku wiadomo tyle, że należał do amerykańskiej marynarki wojennej, i że pochodzi z czasów II wojny światowej. Kształt sugeruje wersję o oznaczeniu 3 (LCM 3) o ładowności 30 t. Okręt był w stanie przetransportować jeden czołg, ewentualnie oddział 60 żołnierzy.

Asknes - ruiny stacji wielorybniczej

Na niewielkim półwyspie Asknes można znaleźć ruiny, swego czasu największej na świecie, stacji wielorybniczej (miejsce służące do obrabiania upolowanych wielorybów). Stacja zbudowana została w 1900 r. przez Norwegów i w okresie największego prosperity zatrudniała około 200 osób. Dojście południowym brzegiem fiordu z punktem startowym na jego początku przy drodze nr 953. Dystans około 7 km. Według mapy, powinna być tam jakaś droga, a przynajmniej ścieżka.

Trudno mi niestety powiedzieć, na ile Asknes warte jest odwiedzenia. W internecie można znaleźć jedynie wzmianki o tym miejscu, brakuje bezpośredniej relacji i wiarygodnych zdjęć. Ale na zdjęciach satelitarnych widać, że jakieś budowle w tym miejscu się znajdują.

Dalatangi - latarnia morska

Intensywnie żółta latarnia morska to charakterystyczna ozdoba tego jednego z najbardziej na wchód wysuniętych miejsc Islandii. Stanowi doskonały punkt widokowy. Można stąd podziwiać zarówno bezkresny ocean, jak i wcinające się w niego, górzyste przylądki rozdzielające sąsiednie fiordy.

Na miejsce dotrzemy jadąc do samego końca drogą nr 953, biegnącą północnym brzegiem fiordu. Dojazd do Dalatangi nie jest łatwy, ale widoki po drodze podobno rekompensują wszelkie niedogodności.

POKAŻ MAPĘ
Przewodnik
Podróż