Aldeyjarfoss - wodospad

Wodospad Aldeyjarfoss nie jest specjalnie duży i nie pasuje do niego żaden przymiotnik, który można postawić po „naj”, ale wrażenie robi niewielki kanion, do którego wpada. Jego strome ściany ozdabiają bazaltowe kolumny. Część z nich wygląda jakby była odłupana i tworzy niewielkie rumowisko.

Nad kolumnami skała jest niejednorodna, można odnieść wrażanie, że „wije się”. Moje oko podświadomie zaczyna szukać twarzy. Z drugiej strony, przypomina mi trochę kłębowisko ciał, niczym na jednym z obrazów Boscha. Lekko niepokojące.

Nie jest sprawą łatwą tu dotrzeć. Ani droga nr 842 (odchodzi od „jedynki”), ani tym bardziej kilka końcowych kilometrów F26 nie grzeszy jakością. Auto 4x4 wymagane, ale nie musi to być rasowa terenówka.

Hveravellir - pole geotermalne

Hveravellir to pole geotermalne (a jednocześnie rezerwat) położone w głębokim interiorze, pomiędzy lodowcami Langjökull i Hofsjökull, nieopodal drogi nr F35.

Strudzony podróżny przedzierający się przez wyspę z południa na północ znajdzie tu liczne gorące źródła z towarzyszącymi im sadzawkami wypełnionymi ciepłą, błękitną wodą. Idealne na relaksującą kąpiel. Poza tym, teren jest bogaty w liczne ujścia gazów, czyli fumarole.

Hveravellir może być też punktem startowym do wędrówek po okolicy, są tutaj szlaki poprowadzone po pobliskim polu lawowym Kjalhraun. No i nie trzeba biwakować na dziko. Znajdują się tu dwie chaty (jeżeli interesuje cię nocleg w cenie 900 PLN za osobę) i kemping. Poza tym jest restauracja i kawiarnia. Więcej szczegółów na oficjalnej stronie miejsca.

Nýidalur FI - schronisko górskie w sercu interioru

Schronisko Nýidalur, prowadzone przez organizację turystyczną FI (Ferðafélag Íslands), jest położone praktycznie pośrodku wyspy, i aż chciałoby się napisać, że pośrodku niczego. Ale byłoby to krzywdzące. Ta dzika, pozbawiona ludzi okolica jest bowiem północno-zachodnim krańcem Parku Narodowego Vatnajökull i oferuje kilka szlaków. Schronisko może więc stanowić bazę wypadową, jeżeli chcemy eksplorować te naprawdę dzikie tereny. Na oficjalnej stronie parku znajdziemy trochę szczątkowych informacji oraz mapy.

Nýidalur znajduje się przy drodze nr F26. Dojazd tylko porządną terenówką.

POKAŻ MAPĘ
Przewodnik
Podróż