Wodospady Seljalandsfoss i Gljúfrabúi

Seljalandsfoss - wodospad z pocztówki

Jeden z najsłynniejszych i najczęściej odwiedzanych wodospadów Islandii. A w mojej ocenie, najbardziej malowniczy i zapadający w pamięć. Na tę ostatnią opinię zasłużył w dużej mierze dzięki temu, że można go obejść dookoła, co daje nam możliwość podziwiania tafli spadającej wody z różnych miejsc i pod nietypowym kątem. Ponadto, wodospad jest skierowany na zachód, więc kryjące się za horyzont słońce umożliwia robienie świetnych zdjęć.

Liczący 60 m wysokości Seljalandsfoss dla jadących drogą nr 1 widoczny jest już z daleka. Nie sposób do niego nie trafić.

Będąc tutaj, warto odwiedzić inny równie ciekawy wodospad - Gljúfrabúi. Znajduje się on około 0,5 km na północ od Seljalandsfoss. Przy tym wodospadzie mieści się też całkiem niezłe pole kempingowe.

Seljalandsfoss pojawił się w teledysku do piosenki „I’ll Show You” Justina Biebera. Teledysk ten przyczynił się do popularyzacji Islandii wśród ludzi niekoniecznie pasjonujących się podróżowaniem. Na YouTube licznik odsłon zmierza ku 500 mln. Obejrzałem, posłuchałem, raka nie dostałem - ale niestety zaraziłem mojego YouTuba. Przez 3 dni proponował mi inne piosenki tego wykonawcy.

Gljúfrabúi - ukryty wodospad

Jest to bliski (raptem pół kilometra) sąsiad wodospadu Seljalandsfoss. I o ile Seljalandsfoss zdaje się z daleka krzyczeć: „Patrzcie, jaki jestem wspaniały!”, to Gljúfrabúi robi swoje ukryty przed ciekawskimi spojrzeniami w skalnej rozpadlinie. Czyni go to jednym z najciekawszych i najbardziej klimatycznych wodospadów na wyspie. Zdecydowanie warto go odwiedzić.

Żeby dostać się do groty, w której znajduje się wodospad, należy pokonać kilkumetrową trasę po kamieniach znajdujących się w niezbyt głębokim strumieniu. Istnieje też możliwość obejrzenia wodospadu z góry. Z tego, co pamiętam, ścieżka do punktu widokowego jest krótka, ale dla mniej wprawionych osób może być dość wymagająca.

Niedaleko wodospadu Gljúfrabúi mieści się dobrze wyposażone pole kempingowe.

POKAŻ MAPĘ
Przewodnik
Podróż