Raufarhólshellir - The Lava Tunnel

Jest to jedna z najdłuższych i bardziej znanych na Islandii jaskiń przebiegających przez warstwy zastygłej lawy. Spacer tunelem daje możliwość oglądania ciekawych formacji skalnych, które dzięki obecności różnych minerałów, potrafią zaskoczyć kolorami. Zimą dochodzą do tego fantazyjne sople i stożki utworzone przez śnieg wpadający przez otwory, w kilku miejscach łączące tunel z powierzchnią.

Obiekt jest dość rozległy, jego całkowita długość to ok 1,4 km (główny tunel ma 900 m), szerokość dochodzi do 30 m, a wysokość do 10 m.

Kiedyś wyprawa do tej jaskini wymagała pewnej sprawności fizycznej i przygotowania. Natomiast w 2017 r. obiekt się ucywilizował i stał się bardziej dostępny dla przeciętnego turysty - wybudowano chodniki, platformy widokowe, schodki oraz zainstalowano oświetlenie.

Wejście jest płatne. Pakiet podstawowy, zakładający dojazd własny i godzinne zwiedzanie z przewodnikiem, kosztuje ponad 200 PLN. Rezerwacji można dokonywać na oficjalnej stronie.

Arnarker - jaskinia

Arnarker to ogólnie dostępna i bezpłatna jaskinia, ale aby nacieszyć oczy ciekawymi formacjami skalnymi, trzeba wejść w nią głębiej. A do tego wymagane są choć minimalne doświadczenie w poruszaniu się po jaskiniach (wędruje się po gruzowisku i kamieniach), odpowiednie obuwie i źródło światła - najlepiej lampka czołówka, bo będziemy potrzebowali obu rąk. Należy przy tym uważać, z sufitu potrafi coś odpaść.

Jaskinia ma około 560 m długości, ale dla przeciętnego turysty, który zajrzy tylko do środka, może ona wyglądać bardziej jak dziura w ziemi.

Dojazd do jaskini drogą nr 380 odchodzącą od drogi nr 38. Droga nr 380 jest od pewnego momentu zamknięta. W związku z tym pieszo trzeba pokonać około 3 km (w jedną stronę).

Jeżeli uważamy, że Arnarker jest dla nas zbyt „hardkorowa”, zawsze można wybrać płatna, ale za to przygotowaną pod każdego turystę Raufarhólshellir. W linii prostej obie jaskinie dzieli raptem 8 km.

POKAŻ MAPĘ
Przewodnik
Podróż