Po drodze i z dala od niej

Glymur - prawie najwyższy wodospad Islandii

Do 2011 r., mający 198 m Glymur był uważany za najwyższy wodospad Islandii. Dziś palma pierwszeństwa należy do 240-metrowego Morsárfossa, położonego w Skaftafell, który to odsłonił się w 2007 r. w wyniku topnienia lodowca. Niezależnie od tego, Glymur nadal jest przez wielu Islandczyków uważany za ten najwyższy.

Wodospad znajduje się na rzece Botnsá, wypływającej z jeziora Hvalvatn. Woda spływa cienkimi strumieniami i wpada w głęboki, wypełniony zielenią i wyjątkowo wąski wąwóz.

Do Glymura można się dostać szlakami biegnącymi po obydwu stronach kanionu. Jednak bardziej polecany jest wariant południowy (długość około 3 km), ze względu na lepszy widok na wodospad. Jeśli na drogę powrotną wybierzemy ścieżkę północną, należy pamiętać o konieczności przejścia rzeki Botnsá powyżej wodospadu, co przy wyższym stanie wody może być niebezpieczne.

Jednym z bardziej charakterystycznych obiektów napotkanych po drodze jest jaskinia Þvottahellir („jaskinia-pralnia”). Była ona kiedyś wykorzystywana do suszenia prania w czasie deszczu.

Wybierając się do wodospadu Glymur należy pamiętać o dobrych butach i przygotować się na minimum 4-godzinną wędrówkę. Szlak jest dość wymagający, ale widoki wynagradzają wysiłek.

Grábrók - krater

Grábrók to spory krater (170 m wysokości) położony tuż obok drogi nr 1. Podobnie jak dojazd, wejście na szczyt nie powinno stanowić większego problemu. Przewyższenie jest wprawdzie spore, ale praktycznie cała ścieżka to drewniane pomosty i schody. Zdecydowanie warto je pokonać, zarówno by zajrzeć do krateru (koronę można obejść), jak i popodziwiać panoramę okolicy.

Obok krateru Grábrók znajdują się dwa inne - mniejszy Smábrók (przy drodze) oraz Grábrókarfelli. Wszystkie trzy należą do jednego systemu wulkanicznego i powstały około 3,4 tys. lat temu. Śladem tej erupcji jest także pole lawy Grábrókarhraun otaczające kratery, wciąż widoczne, mimo postępującej erozji i porastających je mchów.

Þórufoss - wodospad

Þórufoss to - moim zdaniem - typowy do bólu wodospad, jakich wiele na Islandii. Położony jest na rzece Laxá i ma 12 m wysokości (inne źródła mówią o 18 m). Łatwo się w jego pobliże dostać z drogi nr 48, oddalonej od niego o zaledwie kilkanaście metrów.

Þórufoss musi coś jednak w sobie mieć, skoro scenarzyści „Gry o tron” wybrali go jako tło do jednej ze scen. Miał być podobno domem tzw. dzieci lasu.

POKAŻ MAPĘ
Przewodnik
Podróż