Gorące sadzawki i baseny

Wygrzanie się w zasilanych przez geotermalne źródła sadzawkach i basenach to dobry sposób na odprężenie i krótki odpoczynek w czasie podróży. Tym bardziej, że Islandczycy mają tendencję do tworzenie tego typu obiektów w miejscach o nieprzeciętnych walorach krajobrazowych. A przynajmniej tak to wygląda w powszechnie znanych i odwiedzanych przez turystów miejscach. Bo tego typu obiektów jest podobno o wiele więcej. Tyle, że znane są wyłącznie miejscowym.

Krossneslaug - basen geotermalny

Dość duży (jak na tego typu obiekty), murowany basen z błękitną wodą i przyzwoitą przebieralnią. Umiejscowiony jest bardzo blisko brzegu, przez co oferuje niesamowity widok na ocean. Przy odrobinie szczęścia można nawet z niego obserwować wieloryby! Jeżeli do tego dołożymy bliskość koła podbiegunowego i trud, jaki trzeba włożyć w to, aby w ogóle dostać się w to odludne miejsce, można powiedzieć jedno - kąpiel tutaj jest doświadczaniem jedynym w swoim rodzaju.

Od najbliższego, większego skupiska ludzi czyli Hólmavík, dzieli Krossneslaug ponad 100 km i co najmniej 2,5 godz. jazdy. Sceneria, jak to na fiordach, wspaniała, ale droga jest miejscami trudna i może podnieść puls. Na szczęście można ją pokonać dowolnym samochodem (przynajmniej w sezonie).

Hellulaug - sadzawka

Ciepła woda gromadzi się tu w niewielkim, skalnym zagłębieniu położonym tuż obok brzegu fiordu Vatnsfjörður. Od strony lądu otoczona jest niewielką skarpą. Sadzawki należy szukać przy drodze nr 60, około 400 m na północny-wschód od hotelu Flókalundur (skrzyżowanie dróg nr 60 i 62). Obok sadzawki znajduje się niewielki parking.

Birkimelur - sadzawka i basen

W tym miejscu znajdziemy stosunkowo niewielką, płytką i wyłożoną kamieniami sadzawkę, oraz znajdujący się tuż obok basen z przebieralnią. Z obydwu obiektów roztacza się rozległy widok na fiord. W zależności od aktualnego poziomu oceanu (ani chybi kwestia przypływów i odpływów), wody fiordu mogą dochodzić prawie do samej sadzawki albo odsłaniać rozległą plażę poprzecinaną wstęgami okolicznych strumyków, które w tym miejscu kończą swój bieg.

Sadzawka i basen znajdują się między drogą nr 62 i brzegiem fiordu. Będąc już w okolicy należy wypatrywać białego, blaszanego baraku, który służy za przebieralnię.

Reykjafjardarlaug - sadzawki i basen

Na obiekt składają się basen z przebieralnią i trzy niewielkie, ułożone kaskadowo sadzawki, powstałe poprzez utworzenie niewielkich zapór na parującym strumyku. Coś dla miłośników naprawdę gorących kąpieli.

Obiekt jest położony tuż przy drodze nr 63.

Guðrúnarlaug - sadzawka

Niewielka, okrągła, wyłożona kamieniami sadzawka nie wyróżnia się ani wyglądem, ani widokami, jakie możemy z niej podziwiać. Ale jest za to obiektem w jakimś sensie historycznym. Otóż lubił w niej przesiadywać Guðrún Ósvífursdóttir, jeden z głównych bohaterów starego islandzkiego utworu „Saga rodu z Laxdalu”. Około 1000 lat temu. Aktualne oczko to wprawdzie rekonstrukcja z 2009 r., ale może to i lepiej dla zdrowia kąpiących się...

Sadzawka znajduje się przy zabudowaniach hotelu w miejscu zwanym Laugar í Sælingsdal. Prowadzi do niego 2,5-kilometrowa droga dojazdowa odchodząca od drogi nr 60.

POKAŻ MAPĘ
Przewodnik
Podróż