Ísafjörður i okolice

Ísafjörður - stolica Fiordów Zachodnich

Z populacją około 3,6 tys. mieszkańców to największe miasto Fiordów Zachodnich. Prawa miejskie otrzymało w 1866 r., a rozwój miasta był nierozerwalnie związany z połowami i przetwórstwem ryb.

Dziś spora część społeczności nadal pracuje w przemyśle rybnym, ale coraz dynamiczniej rozwija się branża turystyczna. Generalnie, Ísafjörður to dobre miejsce na chwilę relaksu i zebranie sił przed ponownym zapuszczeniem się w dzicz. Miasto posiada bogatą bazę noclegową i gastronomiczną, bez problemu można tu wypożyczyć kajaki (do wycieczek po spokojnych wodach fiordu) czy konie. Kursują stąd promy i łodzie do niedostępnych drogami obszarów fiordu - półwyspu Hornstrandir czy wyspy Vigur.

Byggðasafn Vestfjarða - Muzeum Morskie

Wprawdzie Islandczycy tłumaczą jego nazwę na angielski jako The Westfjord Heritage Museum, ale funkcjonująca w powszechnym obiegu nazwa dobrze obrazuje, czego dotyczy spora część kolekcji. A są to liczne eksponaty związane z rybołówstwem, od tych najmniejszych typu haczyki, poprzez łodzie, aż do całkiem sporego statku. W muzeum znajdziemy też odtworzone wnętrza izb i pomieszczeń rzemieślniczych, a także... sporą kolekcją akordeonów.

Obok muzeum działa sławna, specjalizująca się w daniach z ryb, restauracja Tjöruhúsið. Bardzo wskazana jest rezerwacja drogą telefoniczną, co najmniej 3 dni przed wizytą.

Dom Kultury

Przez miejscowych nazywany Starym Szpitalem (ang. The Old Hospital) od dawnej funkcji budynku, w którym się znajduje. Ogólnodostępne miejsce będące biblioteką, galerią sztuki i zdjęć.

Vigur - wyspa ptaków

Niewielka (około kilometra długości) i malownicza wysepka jest wymarzonym miejscem dla ludzi lubiących obserwować ptaki w ich naturalnym środowisku. Na Vigur można spotkać m.in. maskonury (tu kopią sobie długie norki), nurniki zwyczajne, rybitwy popielate oraz różne gatunki kaczek.

Relatywnie mało miejsca nie powstrzymało dzielnych Islandczyków przed osiedleniem się na tej wsypie. Znajdziemy tu najmniejszą pocztę na Islandii (działającą), wiatrak i kilka schludnie wyglądających domków oraz kawiarnię.

Valagil - wodospad

Wodospad wpada do ogromnego jaru zbudowanego z kolejnych warstw zastygłej lawy. Jego nazwa pochodzi podobno od sokoła (valur), który zwykł gnieździć się na okolicznych skałach. Jeszcze inna wersja mówi o kobiecie o imieniu Vala, która poniosła śmierć w wąwozie.

Na miejsce wiedzie 2-kilometrowy szlak rozpoczynający się przy drodze nr 61.

Bolungarvík - miejscowość

Niewielka miejscowość (około 1 tys. mieszkańców), ale i tak druga co do wielkości na Fiordach Zachodnich. To zobowiązuje, więc może poszczycić się aż dwoma muzeami.

Muzeum Historii Naturalnej - można tu zobaczyć wypchane ptaki i ssaki, m.in. niedźwiedzia polarnego zabitego przez miejscowych rybaków. Jest też kolekcja minerałów oraz sekcja poświęcona wielorybom i wielorybnictwu na Islandii. Głównym punktem tej ekspozycji są kości szczękowe jednego z największych upolowanych płetwali błękitnych. Ta konkretna sztuka została dorwana przez norweskich wielorybników w 1892 r. i liczyła około 30 m długości. Co ciekawe, kości te, zanim trafiły do muzeum, były ozdobą ogrodu Skrúður (patrz stosowny wpis).

Muzeum Morskie Ösvör - zlokalizowane przy drodze prowadzącej z Ísafjörður. Jest to replika zabudowań rybackich z XIX w. Można tu zobaczyć sprzęty rabackie, szopę do solenia ryb oraz suszarnie. Gospodarz wita gości w tradycyjnym rybackim stroju.

Bolafjall - szczyt z widokiem

Ze szczytu o wysokości 638 m n.p.m. roztacza się wspaniały widok na fiord Ísafjarðardjúp i półwysep Hornstrandir, a przy dobrej pogodzie można stąd dostrzec Grenlandię. Częstym widokiem jest tu też morze chmur zalegających poniżej. Na szczycie, w drugiej połowie lat 80. XX w., został zbudowany radar. Pełni on ważną rolę w nawigacji i kontroli ruchu powietrznego na sporym obszarze, bo w promieniu aż 460 km.

Bolafjall jest położony niedaleko miejscowości Bolungarvík. Na szczyt prowadzi szutrowa droga (zbudowana przy okazji wznoszenia radaru), ale jeżeli chcemy wjechać autem, dobrze gdyby miało napęd 4x4.

POKAŻ MAPĘ
Przewodnik
Podróż