Látrabjarg i okolice

Látrabjarg - lęgowisko maskonurów

Podglądanie życia maskonurów jest powszechnie uważane za największą atrakcję Fiordów Zachodnich. Klif Látrabjarg to największe skupisko tych sympatycznych (uroczych, słodkich, niesamowicie fotogenicznych) ptaków, a jednocześnie najbardziej na zachód wysunięty punkt Europy. I epickie jej zakończenie - urwisko, gdzie ptaki zakładają swoje gniazda, ma długość 14 km, a jego wysokość dochodzi do 440 m.

Jeżeli chcemy obserwować maskonury, najlepszymi miesiącami ku temu są czerwiec i lipiec. Im bliżej września, tym większe prawdopodobieństwo, że nie zastaniemy ptaków w ich gniazdach. Maskonury bowiem, jako ptaki typowo wodne, większość życia spędzają samotnie na otwartym oceanie. Na ląd wybierają się tylko po to, by urodzić i wychować młode.

Breiðavík - hotel, kemping, plaża

Dobre (i jedyne w okolicy) miejsce na nocleg, jeżeli wizyta na Látrabjarg zbytnio się przeciągnie. Warto zobaczyć tutejszą plażę - dużą i piaszczystą - tym bardziej, jeżeli z braku czasu pominiemy Rauðisandur.

Rauðisandur - Czerwona Plaża

Emanująca spokojem, szeroka i ciągnąca się przez 10 km plaża jest przez wielu uważana za najpiękniejszą na Islandii. W przeciwieństwie do ciemnych, wulkanicznych plaż na południu wyspy, tu napotkamy ciepłe barwy - odcienie czerwieni, pomarańczu i żółci. Zmiany kolorów potrafią być bardzo dynamiczne, wszystko zależy od aktualnej pogody i pozycji słońca nad horyzontem.

Szutrowa droga dojazdowa jest stroma i wąska, dlatego należy zachować ostrożność. Przy plaży działa kawiarnia z widokiem na ocean. Niedaleko znajduje się też pole kempingowe Melanes.

Melanes - pole kempingowe

Pole kempingowe w pobliżu plaży Rauðisandur.

„Garðar” BA 64 - wrak statku

Wyciągnięty na plażę wrak najstarszego stalowego statku na Islandii. Posadowiony na plaży rdzewieje pomału w towarzystwie owiec i okazjonalnie go odwiedzających turystów. Bardzo charakterystyczny punkt krajobrazu, mijany przez każdego, kto wybiera się na Látrabjarg czy Rauðisandur.

POKAŻ MAPĘ
Przewodnik
Podróż